Det er af afgørende betydning, når MOTION i Dagtimerne skal anskaffe nyt materiel som f.eks. stepbænke, romaskiner, badmintonketcher og andre ting, som medlemmerne kan bruge, hver gang der er åbent for aktiviteter, at der er velvillige virksomheder, der vil give en økonomisk hjælpende hånd.

Siden starten i november 2013 har MOTION i Dagtimerne nydt god lokal opbakning fra både Super Brugsen i Strib og Middelfart Sparekasse, Strib afdeling flere gange. De har bl.a. givet tilskud til indkøb af stepbænke og til tøj til de frivillige hjælpere. Der ud over har flere lokale forretningsdrivende givet præmier i forbindelse med juleafslutningen i 2015.

Senest har vi søgt og modtaget et tilskud fra Nordea Fonden. Det blev officielt overrakt af Afdelingsdirektør i Nordeas afdeling i Middelfart, den 29. marts 2016 i forbindelse med et arrangement med ro-spinning.

Bestyrelsen sætter stor pris på samarbejdet med de lokale forretningsdrivende og opfordrer derfor også gerne vores medlemmer til at handle lokalt, så vidt det er muligt.

For medlemmerne betyder foreningens gode aftaler, at der er de rekvisitter, der skal til, for at de kan udøve den motion de ønsker, og at de kan være trygge ved, at materiellet er godt og i orden.

Én ting er at finde økonomien til at handle ind, en anden, at finde leverandører, der vil give gode priser på netop det materiel, som vores forening har brug for. Det er vigtigt, at vi kan få det bedst egnede og så meget for pengene som muligt.

Vi har, i de første to år, handlet med T-Fitness nogle gange, og vi har oplevet god rådgivning, hurtig og sikker levering, og produkter der er af god kvalitet og i orden, hver gang.

På den baggrund har MOTION i Dagtimerne, i marts måned i år, indgået en aftale med virksomheden T-Fitness vedr. indkøb af nyt materiel til motionsbrug.

Det er også muligt for vores medlemmer og andre, at handle med T-Fitness via Internettet.

Se billeder af vores sponsorer her.